W poszukiwaniu ładnych krojów czcionek

 

Nie od dziś wiadomo, że wybranie dla strony www ładnego, nietypowego stylu czcionek jest trudne. Oczywiście mówimy o tradycyjnym wyświetlaniu liter, nie biorąc pod uwagę takich wynalazków, jak ten. Być może dla niektórych jest to proste – dla mnie nie.

Nie lubię używać oklepanych, typowych i banalnych krojów. Jakkolwiek rozumiem użycie czytelnych ariala, verdany czy tahomy w akapitach, tak znalezienie odpowiedniego, ozdobnego kroju i stylu dla nagłówków i śródtytułów stanowi dla mnie zawsze wyzwanie.

Ostatnio zauważyłem (wiem – powinienem to wiedzieć), że niektóre kroje liter w stylu italic, wyglądają totalnie inaczej, niż styl prosty.

Na przykład Georgia:

Georgia prosta wygląda tak,

i wydawałoby się, że pochylona Georgia powinna wyglądać tak (symulacja przez przekrzywienie prostego kroju w Photoshopie):

tymczasem:

Georgia Italic wygląda tak

Jest różnica, prawda?

Takich przykładów jest więcej, tylko trzeba je odnaleźć. Postanowiłem zatem napisać prosty automat do wyszukiwania nietypowych ustawień dla czcionek.

Pod adresem http://www.uranik.pl/fonttest/ umieściłem prosty skrypt pokazujący kombinacje trzech z pięciu znaczących parametrów stylu dla wybranego kroju liter:

pochylenia, pogrubienia, kapitalików (small-caps), druku rozstrzelonego oraz zagęszczonego.

Kroje liter wybrać można z listwy rozwijanej u góry lub u dołu. Wybrałem najbardziej uniwersalne kroje, nazywane czasem mianem „websafe fonts”. Przy ich wyborze posiłkowałem się tą stroną. Oczywiście mogę tę listę rozszerzyć/zwęzić (proszę o ewentualne uwagi). Całość opisałem uniwersalnym językiem CSS, zrozumiałym dla każdego.

Mam nadzieję, że to małe narzędzie przyda się Wam tak, jak i mi.

Jak przenieść bloga z Bloxa na WordPressa?

Odpowiedź poniżej, boldem.

Decyzję o przeniesieniu podjąłem już pół roku temu. Pierwszy plan był taki, żeby za pomocą php sparsować blog na bloxie i przygotować plik do importu dla WordPressa. Kombinowałem, kombinowałem i przeliczyłem się :) W końcu siadłem i przekleiłem całego bloga… … ręcznie (176 wpisów z ilustracjami) . Komentarze także ręcznie (129 sztuk z linkami do stron autorów). Ręcznie także ustawiłem pierwotne daty publikacji.

Tak, bolało, ale warto było.  Już teraz czuję większą swobodę, chęci i plany. I żadnych ograniczeń. Jeszcze tylko szata graficzna, kilka udogodnień i zmian…

Będę kontynuował publikację bloga w dawnym charakterze – tylko ciekawe, krótkie i zwarte informacje. Takie, które mogą być przydatne. Jeśli zajmujesz się webmasterką w jakimkolwiek stopniu – warto tu wpadać. Zapraszam.

Ten blog został przeniesiony na Uranik.pl

Po prawie 4 latach istnienia bloga, zdecydowałem się usamodzielnić i przenieść go na własną domenę, na skrypt nad którym będę miał władzę.
Od dzisiaj nowe wpisy będa pojawiały się jedynie na blogu pod adresem www.uranik.pl.
Zmienił się także adres kanału RSS – korzystających proszę o przepisanie subskrypcji na nowy kanał RSS: http://www.uranik.pl/feed.
Przeniesienie bloga to także krok motywujący mnie do częstszego i bardziej pożytecznego dla Użytkowników pisania. Myślę że własna domena i WordPress da mi większą chęć, swobodę i radość pisania.

Do zobaczenia więc na www.uranik.pl – Zapraszam!