Darmowe kształty

All Silhouettes Gratka dla grafików: Na stronie all-silhouettes.com autor zebrał pokaźny zbiór wektorowych kształtów, pogrupowanych tematycznie.
I tak są tu kleksy, florale, ikony, seksowne panienki, płomienie i wiele, wiele innych. A wszystko za darmo i w niezłej jakości, gotowe do użycia. Nic tylko ściągać i używać.
Aha – najważniejsze: Licencja pozwala na używanie tych grafik także w projektach komercyjnych!

Tworzenie czarno-białej wersji strony www

GrayBitPewien Klient, któremu wykonałem dosyć złożoną szatę graficzną i szablon portalu www (ponad 2000 linii kodu CSS, około 200 pilków graficznych) zlecił mi wykonanie jej wersji w odcieniach szarości. Czarno-białe miało być wszystko – od kolorów zdefiniowanych w CSS, poprzez grafiki, a kończywszy na favikonce.

Początkowo szukałem w Internecie webaplikacji, która by to wszystko (albo prawie wszystko) zrobiła za mnie automatycznie. Może źle szukałem, może za krótko, ale – nie znalazłem. Znalazłem jedynie webaplikację GrayBit, która rzeczywiście przekształca stronę na pozbawioną kolorów, ale 1) działa strasznie wolno, 2) robi to dla celów podglądu, a nie użycia w dodatkowej wersji strony 3) pobieranie przekształconych przez to narzędzie plików jest bardzo utrudnione.

Mimo to postanowiłem z tej aplikacji skorzystać i udało się – po zabawie z pobieraniem wielu plików, zmianie adresów w pobranych plikach CSS i HTML udało mi się w ciągu kilkunastu minut stworzyć wersję szarą portalu (cz-b pliki JPG ze względu na stratę jakości stworzyłem od nowa). Jednak wciąż nie mogę uwierzyć że w Internecie nie istnieje webaplikacja robiąca to szybko, łatwo i przyjemnie. Marzeneim jest narzędzie pobierające pakiet zip z szablonem i „wypluwające” taki sam pakiet, tyle że z plikami i definicjami kolorów przekształconymi w odcienie szarości.

Jeśli znasz taką aplikację – daj znać w komentarzach. Zapewne nie tylko ja będę Ci wtedy wdzięczny.

Nietypowe wykorzystanie CSS

Jestem i zawsze byłem fanem nietypowych, oryginalnych i niepowtarzalnych projektów, wykonywanych przy użyciu powszechnych technologii. Takie twórcze pomysły (jak na przykład ten, prezentowany jakiś czas temu na Subiektywie) bardzo mnie motywują.

Poniżej przedstawiam przykład ciekawego wykorzystania CSS w celu zaprogramowania interaktywnej animacji. Pomysł jest bardzo prosty (chociaż wykonanie żmudne i pracochłonne), a efekt moim zdaniem powala. Powtórzmy: Żadnego Javascriptu, tylko HTML i CSS (najedź na poniższe zdjęcie aby zobaczyć efekt):

http://www.romancortes.com/ficheros/meninas.html
Zdaję sobie sprawę że dla niektórych to odgrzewany kotlet – ten link pojawił się na Wykopie już jakiś czas temu – jednak chciałem po prostu to mieć na swoim blogu ;)

Zbiór aplikacji on-line

Tematyka tego bloga zobowiązuje mnie do zamieszczenia linka do sporego zbioru darmowych aplikacji on-line do edycji muzyki, wideo i grafiki. Dobrze mieć te linki pod ręką.

Nawiasem mówiąc, zastanawiam się czy dałoby się już teraz przesiąść całkowicie na aplikacje on-line i realizować wszystkie projekty i zamówienia, korzystając tylko z nich. A jeśli jeszcze nie teraz, to kiedy? Przyznam, że kusi mnie ta możliwość i być może w 2010 roku przeprowadzę próbny eksperyment w tym zakresie. :)

Ranking najlepszych rozmiarów boxów AdSense

Na Webhosting.pl pojawił się ciekawy artykuł, w którym przedstawiono i zanalizowano wyniki badań zależności skuteczności (CTR) boxów reklam AdSense do ich rozmiarów i rodzajów.

Wbrew pozorom wyniki nie są oczywiste – okazuje się na przykład że bardziej opłacalna jest publikacja bionowego bannera 120×600 niż szerszego – 180×600. Oczywiście to nie koniec takich kruczków.

Aby nie kopiować treści, wkleję tutaj tylko ogólny wykres, a po bliższą analizę zapraszam do arta na Webhosting.pl.

Skuteczność AdSense