jQuery – pisz mniej, rób więcej

jQuery Ostatnio pisałem o bibliotece mintAjax. Przyznaję, że byłem nią zafascynowany, może dlatego, że jest to pierwsza librarka, jakiej użyłem w swoich projektach.

jQuery to też biblioteka, tyle że , mówiąc wprost – o wiele lepsza. Chwali ją i używa jej wiele osób, w tym bardzoprofesjonalni webmasterzy. Zatem postanowiłem ją wypróbować i… cóż… Wzorem kilku innych narzędzi ląduje w moim podręcznym kapeluszu z trickami ;) Polecam bardzo.

Najczęstsze ataki na witryny pisane w PHP

Można śmiało napisać, że na 50% (przynajmniej polskich) witryn napisanych w PHP można się stosunkowo łatwo włamać i „narobić bydła”. Wystarczy kilka umiejętnie wpisanych znaków w pole wyszukiwania…
U Albiego znalazłem krótko i obrazowo opisane najczęstsze typy ataków na witryny pisane w PHP – i opisy, jak się przed nimi bronić. W mojej opinii – lektura obowiązkowa dla wszystkich programistów.
A tu jeszcze trochę o najpopularniejszym z najpopularniejszych: SQL-Injection.

Photoshop za darmo

Fotoszkop za free Czym jest Photoshop wie ten, kto choć trochę interesował się komputerem w stopniu ciutkę większym niż podstawowy…
Ceny zaś pakietu Adobe Photoshop nie są znane wszystkim, ale pewnie każdy zdaje sobie sprawę, że idą one w tysiące złotych…

Grafikom o mniej zasobnych portfelach pozostaje albo nielegalne używanie cracka (nie polecam), a zadowolenie się tańszymi lub darmowymi alternatywami typu GIMP, które niestety są mniej użyteczne i/lub mniej wygodne.
Prawdopodobnie niezadługo dojdzie nowa możliwość: Photoshop za darmo i w wersji online (czytaj: dostępny z każdej maszyny, z każdego miejsca, bez instalacji). Co prawda ma to być okrojony fotoszkopek, ale zawsze fotoszkopek :). Całe info jest tutaj (inglisz).

A tutaj obejrzeć sobie można ewolucję tego programu (bowiem wersja 1.0 Photoshopa powstała w 1990.).