<autoreklama>
Rewolucyjne Witryny Internetowe tani CMS szablony dla stron www retusz zdjec
</autoreklama>

Archiwum z Listopad 2006

Ukryj dane w obrazku JPG

środa, 29 Listopad 2006

Piotr Jaczewski na swoim blogu opisał ciekawy sposób na ukrycie jakichkolwiek danych w pliku obrazka JPG. To działa :)

Dobra sitemapa

środa, 29 Listopad 2006

Sitemap.xml (lub, rzadziej, sitemap.txt lub sitemap.html) to nazwa pliku, który umieszcza się w głównym katalogu witryny. Plik zawiera „wskaźniki” na wszystkie warte indeksacji podstrony serwisu. Może też zawierać odstępy czasu, w których dane strony są aktualizowane oraz inne mniej ważne informacje (priorytet, data ostatniej modyfikacji).
W zamierzeniu mapy stron mają ułatwić pracę pająkom wyszukiwarek internetowych. I to robią. Ubocznym, pozytywnym efektem jest fakt, że wyszukiwarki chętniej indeksują strone z plikiem sitemap, i (prawdopodobnie) pomagają pozycjonować witrynę.
Do tej pory sitemapy dedykowane różnym pająkom różnych wyszukiwarek różniły się od siebie. Jednak niedawno Google, Yahoo! i Microsoft (MSN) razem (!) opracowały ujednolicony protokół sitemap. I stąd ten temat na Subiektywie :)
No bo teraz już wiesz jak zrobić dobrą mapę strony.

Pantone

wtorek, 28 Listopad 2006

Paleta kolorów Pantone to zestaw kilku(nastu?) tysięcy barw powstałych przez procentowe zmieszanie innych. Podczas realizacji pewnego zlecenia dostałem nazwę i oznaczenia barwy Pantone do użycia w projekcie. Nie wiedząc, jak przekształcić tą barwę na znany wszystkim system RGB, zacząłem przekopywać Internet. Wynikiem było założenie nowego wątku na Forum IM/MI oraz znalezienie tabeli przybliżonych wartości RGB dla kolorów Pantone.

Lightbox

wtorek, 28 Listopad 2006

Jakiś czas temu Grxmrx przypomniał mi o istnieniu ciekawego skryptu js do wyświetlania pełnych wersji ilustracjiLightbox. Wynik działania skryptu jest bardzo efektowny, choć ma kilka wad: zaawansowana technologia prawdopodobnie ogranicza dostępność (czyli nie będzie działać na wszystkich przeglądarkach), podczas oglądania ilustracji strona jest blokowana no i nie można porównać dwóch obrazków… Mimo to, skrypt uważam za godny polecenia.

Jak powstaje strona WWW? Animacja

niedziela, 26 Listopad 2006

Znów hit (tak sądzę), z Wykopu.
Animacja GIF przedstawiająca proces tworzenia prostej witryny WWW. Najpierw treść, potem pozycjonowanie, ułożenie, ostylowanie teł, ostylowanie tekstu, linki. Tak to właśnie wygląda (chociaż trwa nieco wolniej) :)

Wrocław moją planetą

piątek, 24 Listopad 2006

Wrocław moją planetąTak nazwałbym ten ciekawy obrazek sklejony ze zdjęć wykonanych przez Karola Fijałkowskiego. Jest w mojej opinii genialny, technika jego utworzenia powaliła mnie na kolana (choć gdzieś już znalazłem podobne panoramki 3D, przez co praca Fijałkowskiego taka nowatorska już nie jest). Dziękuję Żylecie za linka do wrocławskiej planetki-rynku :)

Co daje pozycjonowanie?

piątek, 24 Listopad 2006

W mojej pracy wielu zleceniodawców nie zdaje sobie sprawy z tego, że samo stworzenie strony nie przyniesie im żadnych zysków (lub minimalne, gdy rozreklamują ją tradycyjnie). Ci klienci nie wierzą w pozycjonowanie i nie przywiązują wagi do tego typu reklamy. Trzeba ich przekonywać. Gdy w takiej rozmowie dochodzę do ceny, ręce im opadają. Tak naprawdę – nie dziwię im się. Bo dopóki pozycjonowanie nie zacznie działać – nie jest mierzalne.
Może ten obrazek oraz ten artykuł, gdy polecę im go przeczytać, zmieni ich nastawienie wobec tego tematu?

Occupied elevator

niedziela, 19 Listopad 2006

RAFi znalazł cały serial windowych (nie od Windowsa, tylko od wind :)) filmików. Dotychczas znałem tylko ten z dyskoteką :)

Encje

sobota, 11 Listopad 2006

Postanowiłem zebrać w jednym miejscu encje, których używam najczęściej. Oto one:

&nbsp; –   (tzw. ‚twarda spacja’)
&amp; – &
&lt; – <
&gt; – >
&copy; – ©
&reg; – ®
&laquo; – «
&raquo; – »
&bull; – •
&deg; – °
&pound; – £

Więcej o encjach poczytaj tutaj.

Mootools

sobota, 11 Listopad 2006

Grxmrx dał mi znać o istnieniu świetnego, ultrachudego frameworka js/ajax : Mootools.net. Zerknij też na rozwiązanie (głównie chodzi o zachowanie) moo.fx :) Mi się bardzo podoba.
edit: A tutaj fajny kurs moo.fx :)

37 kroków

niedziela, 5 Listopad 2006

Na blogu Pawła Wimmera znalazłem link to świetnego artykułu, poruszającego podstawowe problemy pojawiające się podczas pisania dokumentu (X)HTML. Krótko mówiąc, uważam że to lektura obowiązkowa dla każdego webmastera. Art jest napisany w przystępnym i zrozumiałym angielskim. Łopatologiczne tłumaczenie rozjaśnia wiele spraw.
Bulletproof HTML: 37 Steps to Perfect Markup

Zamzar

piątek, 3 Listopad 2006

Za Wykopem:
Zamzar to aplikacja sieciowa konwertująca dokumenty z jednych formatów na inne, a następnie wynik przesyłająca na adres e-mail. A lista obsługiwanych formatów jest imponująca – jest ich kilkadziesiąt.
Rzecz bardzo przydatna.