<autoreklama>
Rewolucyjne Witryny Internetowe tani CMS szablony dla stron www retusz zdjec
</autoreklama>

Archiwum z Październik 2006

Co się dzieje z Twoją dychą? :)

wtorek, 31 Październik 2006

Kiedyś, dawno temu, wpadłem już na podobny pomysł, ale nie wiedziałem jak to zrealizować… a jednak ktoś wymyślił na to sposób :) Obawiam się jednak, że banknotów 10zł jest zbyt wiele w stosunku do ludzi którzy się zarejestrują w serwisie gdziejestmieszko.pl, żeby można było lepiej niż bardzo przypadkowo śledzić historię banknotów.
Tak czy inaczej, pomysł ciekawy :)

Freelancing

wtorek, 31 Październik 2006
Bardzo dobry arykuł, poruszający i wyjaśniający ciekawy temat zależności rynkowych i płatności na podstawie analizy pewnego zlecenia z serwisu zlecenia.przez.net

Patterny i tekstury

niedziela, 29 Październik 2006

Darmowe, stylowe, dla stron www i nie tylko, znajdziesz tutaj.
A tutaj narysujesz on-line Twój własny :)

Tester czcionek

czwartek, 26 Październik 2006

Zdarza się często, że należy wybrać jakąś smakowitą współgrającą czcionkę dla tworzonej witryny. Pomijając fakt, że trzeba mieć o czcionkach podstawową wiedzę (np. wiedzieć że Verdana jest najczytelniejsza, chociaż szeroka), dobrze by było mieć ściągę z czcionek. I owszem – ja taką mam wydrukowaną. Niektórzy odpalają też Worda i sobie w nim oglądają fonty…
Tymczasem istnieje lepsze rozwiązanie: TypeTester to stronka, na której możesz testować i porównywać ze sobą trzy szpalty tekstu pisanego – każda szpalta inną czcionką. W każdej szpalcie styl, rozmiar, dekorację, ułożenie i kolory możesz ustawiać osobno. Zmiany widoczne są natychmiast.
Doprawdy, wartościowe narzędzie :)

Moje boje z Google AdSense (6) – FINAL :)

środa, 25 Październik 2006

Wczoraj rano na moje konto bankowe wpłynęła pierwsza wypłata od Google AdSense. Fizyczna Kasa. Panie i Panowie: to działa :) Przelicznik waluty $->zł dość korzystny, bardzo niewiele mniejszy od średniego kursu wg NBP. Ogólnie jestem happy i… jeśli ktoś się jeszcze waha, czy współpracować z Google AdSense, to ja do tego namawiam :)

Coś dla programistów: Code Snippets

wtorek, 24 Październik 2006

Grxmrx podrzucił mi dziś link do stronki, na której znajduje się wiele gotowych skryptów/fragmentów kodu… może się okazać przydatne, nie tylko programistom. Mamy tu kody właściwie we wszystkich najpopulatniejszych językach (PHP, Perl, Phyton, REBOL, HTML, C, js, Ruby…). Code Snippets.

Kilka(dziesiąt?) podstawowych rad dla młodych photoshopistów :)

wtorek, 24 Październik 2006

Ten wpis jest ze specjalną dedykacją dla Bartka :)

Siedzę w Photoshopie już kilka lat, oto czego się nauczyłem:

 1. Każdy projekt/pomysł zaczynaj od szkicu ołówkiem na kartce, z dala od kompa.
 2. Co jakiś czas, nawet po nikłych zmianach, zapisuj projekt (lub korzystaj z autozapisu).
 3. Nie zadowalaj się pierwszym osiągniętym efektem zbliżonym do zamierzanego: zrób go na co najmniej trzy sposoby i zdecyduj którego użyć.
 4. Zawsze pracuj na jak największej ilości warstw.
 5. Nigdy nie „scalaj” warstw bez potrzeby.
 6. Jeśli masz do wyboru jedną z dwóch warstw, wybierz słuszną, a drugiej nie kasuj, tylko ukryj.
 7. Nazywaj warstwy (z sensem) zaraz po utworzeniu (to samo dla gradientów, tekstur itp.).
 8. Organizuj warstwy: pakuj do folderów (nazywaj foldery!), unieruchamiaj i łącz między sobą, podobnym nadawaj nazwy z podobnymi przedrostkami.
 9. Poświęcaj projektom dużo czasu.
 10. Nigdy nie rób jednego projektu tylko w jeden dzień. Pozwól mu pożyć trochę i rozwinąć się w Twojej wyobraźni, bez komputera.
 11. Gdy tworzysz layout witryny, zawsze miej na uwadze charakterystyczne cechy budowy witryny i wykorzystuj je (budowa blokowa, powtarzalność tekstur, możliwości typograficzne, gradienty).
 12. Używaj jak najwięcej swoich własnych palet, tekstur, symboli itp.
 13. Nie bój się eksperymentować, nie żałuj eksperymentom czasu.
 14. Naucz się podstawowych zasad fotografii i stosuj je przy projektowaniu stron.
 15. W miarę możliwości staraj się połączyć techniki tradycyjne z cyfrowymi (np. tryb pracy typu szkic-skan-photoshop).
 16. Nigdy nie kasuj z dysku nawet najbardziej nieudanych prac.
 17. Co jakiś czas archiwizuj wszystkie swoje prace na trwałym nośniku.
 18. Nie bój się pokazywać ludziom nawet nieudanych prac. Chwal się.
 19. Wzoruj się, ale nie popełniaj plagiatu.
 20. Otwarcie przyjmuj każdą krytykę, nawet tą „niekonstruktywną”. Każdą krytykę przeanalizuj i przemyśl
 21. Plagiaty swoich dzieł tęp z całą stanowczością.
 22. Staraj się wyrobić rozpoznawalny i niepowtarzalny przez innych, własny styl.

Obiecuję że od dziś będę starał się stosować do tych wszystkich zasad, anie tylko do 20% ;)

Jak znaleźć dobry rym?

poniedziałek, 23 Październik 2006

Ha – oto jest pytanie :) Czasem trzeba się nieźle nagłówkować. W moim przypadku przyszło mi napisać pewien rymowany tekścik, a że poeta że mnie żaden, postanowiłem pomóc sobie Internetem.
Gdzieś kiedyś słyszałem o słowniku odwrotnym, w którym słowa były posortowane od końca. A to oznaczało że wyrazy o tej samej końcówce (czyli rymowane) w takim słowniku znajdowały się obok siebie… w to mi googlaj :) Niestety po półgodzinnych bezowocnych poszukiwaniach poddałem się. Postanowiłem więc znaleźć zwykły słownik w wersji czystotekstowej, a potem swoim skrypcikiem posortować go odwrotnie… też klapa. Nie ma nigdzie spisu słów w Sieci… a jak już jest, to nie w trybie txt…
Po kilku dniach przypadkiem wpadłem na kurnikowy słownik alternatywny, który… ha! pomaga znaleźć rym! A dlatego, że można tam wyszukać słowa kończące się na dany ciąg liter. Czyli wpisuję „ektyw” (szukam rymu do słowa „subiektyw”) i już mam: detektyw, kolektyw, obiektyw, stereobiektyw, teleobiektyw :) Voila!
Co prawda słowa w tym słowniku są trochę nazbyt wyszukane (w końcu słownik alternatywny ;) ), ale rzecz pełni swoją rolę :) Takie alternatywne użycie słownika alternatywnego… ;)
Sprytny jestem, nie? :P

Link na głównej gazeta.pl i tego efekty

poniedziałek, 23 Październik 2006

Troche się rozpisałem, ale nie warto; zmazałem więc i piszę od nowa: będzie krótko i treściwie.
Na czas minionego weekendu krótki link tekstowy do mojego bloxa został opublikowany na głównej stronie portalu gazeta.pl. Odwiedziny skoczyły mi od razu z kilkunastu dziennie na ~4000 dziennie (po czym można wnosić o skuteczności reklamy na w/w portalu). Pojawiły się komenty, mój (IMO podrzędny) blog znalazł się raptem na 7 miejscu w liście najlepszych bloxów.
Taki posmak sławy… ;) (Zobaczymy jak to będzie gdy z 7. miejsca spadnę…)

Kiedy XHTML z boxmodelem, a kiedy HTML z tabelkami?

niedziela, 22 Październik 2006

Na serwisie algorytmy.pl leży artykuł który bardzo dokładnie odzwierciedla moje przemyślenia na temat stosowania modelu pudełkowego CSS i/lub stareńkich tabelek. Oto on. Poznajcie moje zdanie :)

Świetny programista PHP poszukuje pracy

niedziela, 22 Październik 2006

Mój dobry kolega, Grxmrx – bardzo dobry programista PHP z którym współpracowałem przy wielu projektach, poszukuje pracy we Wrocławiu lub Legnicy. Gość jest naprawdę dobry, potrafi szybko i oryginalnie programować, do tego stosuje bezpieczne autorskie rozwiązania. Ma sporo „w głowie” i ciągle się uczy.
Jeśli poszukujesz programisty PHP, zainteresuj się.

Obowiązkowe pluginy dla FireFoxa

czwartek, 19 Październik 2006

Jako że zamierzeniem tego bloga jest kompletowanie resource’ów potrzebnych w mojej pracy (żebym mógł sobie w każdym momencie i z każdego miejsca znaleźć to co potrzebuję), postanowiłem napisać posta z najważniejszymi (IMO) pluginami dla FF. W razie padu systemu (lub czegoś innego skutkującego przymusem zainstalowania FF od nowa), w tym wpisie znajdę wszystkie przydatne pluginy :)
Wpis będzie aktualizowany :)

WebDeveloper – webmasterski kombajn w pasku narzędziowym, rzecz obowiązkowa
IETab – pozwala wyświetlać stronę silnikiem IE, w zakładce FF.
MeasureIt – linijka
ColorZilla – pobiera kolor w HEXie
Screen Grab – zrzuca całą stronkę do PNGa [edit, 29.10.2006: Screen Grab nie działa z FF2.0+ bez dodatkowych kombinacji]
TabMix Plus – pozwala na wygodniejszą pracę z zakładkami
FavIcon Picker – Umożliwia podmianę faviconek w FF [edit, 29.10.2006: FavIcon Picker nie działa z FF2.0+ bez dodatkowych kombinacji]

[edit, 21.10.06: Oczywiście nastąpiła pomyłka. Opisane powyżej programy to nie plug-in’y, a rozszerzenia… Niemniej w tym wpisie chciałem zebrać wszystkie „przydasie” dla FF ułatwiające pracę. Jeśli znajdę plugin wart zamieszczenia na tej liście, umieszczę go obok powyższych rozszerzeń. Sorry za wprowadzenie w błąd.]

Seriale i kreskówki

czwartek, 19 Październik 2006

Telewizji nie lubię i nie używam, ale to nie znaczy że czasem nie lubię czegoś oglądnąć… nawet jeśli to ma być zjadacz czasu. Na stronie http://adams.no1.googlepages.com/serialeikreskowki znalazłem pokaźny zbiór linków do różnych takich oglądactw… chyba codziennie rano będę przed pracą zapodawał sobie filmika… Dziś zacząłem. Od Futuramy :) Polecam.

Dynamic Drive

sobota, 14 Październik 2006

Już dawno miałem wkleić tutaj tego linka… Serwis dynamicdrive.com to miejsce gdzie znajdziesz właściwie wszelkie potrzebne skrypty js/dhtml. Bardzo dobrze napisane, z prezentacjami testowymi, wprost do zastosowania… a, co najlepsze, wielu z nich można używać legalnie nawet w komercyjnych projektach :) Mniam :)

Wdzianko webmasterskie :)

sobota, 14 Październik 2006

Tak jest, jakiś miesiąc temu pozazdrościłem Riddle’owi jego CSS’owej szaty, więc zacząłem też kombinować coś dla siebie. A Chemical Sister pchnęła moje myśli ku czynom, zatem korzystając z serwisu spreadshirt.net zaprojektowałem i zamówiłem sobie taką (mniej-więcej, obrazki z procesu projektowania) bluzę:

Prawda że fajna? :) Teraz idąc w niej ulicą widzę kto jest webmasterem (lub choć liznął HTMLa)… po uśmiechu :)

IE nie lubi standardów CSS :(

czwartek, 12 Październik 2006

To wie każdy webmaster. Każdy też się z tym (mniej lub bardziej) boryka. Między innymi ja, między innymi Grxmrx, który podrzucił mi podczas dzisiejszej o niniejszym rozmowy, taki link. In english opisane sa tam najważniejsze bolączki IE i sposoby zaradzania tymże.

Moje boje z Google AdSense (5)

środa, 11 Październik 2006

Co prawda trochę to trwało, ale w końcu dotarła do mnie śliczna zaplombowana pocztówka z kolorowymi logosami Google, w której treści był kod PIN. Wpisałem go w odpowiednim miejscu w panelu sterowania moim kontem AdSense i po kilku sekundach system poinformował mnie, że jestem „na dobrej drodze do wypłaty”. Trochę to mylące, bo wg regulaminu/instrukcji, należy spełnić następujące kroki, aby dostać fizyczną kasę: 1. Zweryfikować adres e-mail, 2. Dostarczyć informację podatkową (2 kliknięcia), 3. Wybrac formę płatności, 4. Dostać pocztówkę i wpisac PIN, 5. Wygenerować conajmniej 100$ zysku, 6. Poczekać do następnego 15. dnia miesiąca. Z tego co widzę, spełniłem prawie wszystkie warunki… prawie, bo dla dwóch ostatnich to tylko kwestia czasu :)

Kabarety ;)

niedziela, 8 Październik 2006

Większość tego typu produkcji to IMO kawałki nie warte oglądania, lecz istnieje kilka(naście/dziesiąt), które po prostu kładą mnie na dechy. Większość z takich karabetów (literówka z premedytacją zamierzona) znajdziemy na forum pod adresem www.skecze.info :) Have fun :)

Rzecz o prawie autorskim, własnościowym i o licencjach

niedziela, 8 Październik 2006

W tym miejscu opisano w przejrzysty sposób najważniejsze prawne aspekty tworzenia grafiki, licencji, własności i tym podobnych. Dla komercyjnych twórców internetowych rzecz obowiązkowa.

Screenshoty całych stron

środa, 4 Październik 2006

Rzecz przydatna, gdy nie mamy dostępu do danej przeglądarki, a chcemy zobaczyć, jak nasza produkcja w tejże przeglądarce wygląda.
Automacik browsershots.org w założeniach robi screeny z wszystkch ważniejszych wersji IE, FF, z Konquerora, Opery, Safari i Dillo. Jednak jak donosi Grxmrx (który notabene jest pomysłodawcą niniejszego posta), automat zwraca screeny tylko z kilku z wymienionych pozycji. Poza tym istnieje iCapture robiący shoty w Safari oraz IECapture, robiący shoty w IE7.
Prawdopodobnie takich automatów jest więcej, jak na jakiś natrafię, nie omieszkam tego wpisu uzupełnić :)