Co się dzieje z Twoją dychą? :)

Kiedyś, dawno temu, wpadłem już na podobny pomysł, ale nie wiedziałem jak to zrealizować… a jednak ktoś wymyślił na to sposób :) Obawiam się jednak, że banknotów 10zł jest zbyt wiele w stosunku do ludzi którzy się zarejestrują w serwisie gdziejestmieszko.pl, żeby można było lepiej niż bardzo przypadkowo śledzić historię banknotów.
Tak czy inaczej, pomysł ciekawy :)

Tester czcionek

Zdarza się często, że należy wybrać jakąś smakowitą współgrającą czcionkę dla tworzonej witryny. Pomijając fakt, że trzeba mieć o czcionkach podstawową wiedzę (np. wiedzieć że Verdana jest najczytelniejsza, chociaż szeroka), dobrze by było mieć ściągę z czcionek. I owszem – ja taką mam wydrukowaną. Niektórzy odpalają też Worda i sobie w nim oglądają fonty…
Tymczasem istnieje lepsze rozwiązanie: TypeTester to stronka, na której możesz testować i porównywać ze sobą trzy szpalty tekstu pisanego – każda szpalta inną czcionką. W każdej szpalcie styl, rozmiar, dekorację, ułożenie i kolory możesz ustawiać osobno. Zmiany widoczne są natychmiast.
Doprawdy, wartościowe narzędzie :)

Moje boje z Google AdSense (6) – FINAL :)

Wczoraj rano na moje konto bankowe wpłynęła pierwsza wypłata od Google AdSense. Fizyczna Kasa. Panie i Panowie: to działa :) Przelicznik waluty $->zł dość korzystny, bardzo niewiele mniejszy od średniego kursu wg NBP. Ogólnie jestem happy i… jeśli ktoś się jeszcze waha, czy współpracować z Google AdSense, to ja do tego namawiam :)

Kilka(dziesiąt?) podstawowych rad dla młodych photoshopistów :)

Ten wpis jest ze specjalną dedykacją dla Bartka :)

Siedzę w Photoshopie już kilka lat, oto czego się nauczyłem:

 1. Każdy projekt/pomysł zaczynaj od szkicu ołówkiem na kartce, z dala od kompa.
 2. Co jakiś czas, nawet po nikłych zmianach, zapisuj projekt (lub korzystaj z autozapisu).
 3. Nie zadowalaj się pierwszym osiągniętym efektem zbliżonym do zamierzanego: zrób go na co najmniej trzy sposoby i zdecyduj którego użyć.
 4. Zawsze pracuj na jak największej ilości warstw.
 5. Nigdy nie „scalaj” warstw bez potrzeby.
 6. Jeśli masz do wyboru jedną z dwóch warstw, wybierz słuszną, a drugiej nie kasuj, tylko ukryj.
 7. Nazywaj warstwy (z sensem) zaraz po utworzeniu (to samo dla gradientów, tekstur itp.).
 8. Organizuj warstwy: pakuj do folderów (nazywaj foldery!), unieruchamiaj i łącz między sobą, podobnym nadawaj nazwy z podobnymi przedrostkami.
 9. Poświęcaj projektom dużo czasu.
 10. Nigdy nie rób jednego projektu tylko w jeden dzień. Pozwól mu pożyć trochę i rozwinąć się w Twojej wyobraźni, bez komputera.
 11. Gdy tworzysz layout witryny, zawsze miej na uwadze charakterystyczne cechy budowy witryny i wykorzystuj je (budowa blokowa, powtarzalność tekstur, możliwości typograficzne, gradienty).
 12. Używaj jak najwięcej swoich własnych palet, tekstur, symboli itp.
 13. Nie bój się eksperymentować, nie żałuj eksperymentom czasu.
 14. Naucz się podstawowych zasad fotografii i stosuj je przy projektowaniu stron.
 15. W miarę możliwości staraj się połączyć techniki tradycyjne z cyfrowymi (np. tryb pracy typu szkic-skan-photoshop).
 16. Nigdy nie kasuj z dysku nawet najbardziej nieudanych prac.
 17. Co jakiś czas archiwizuj wszystkie swoje prace na trwałym nośniku.
 18. Nie bój się pokazywać ludziom nawet nieudanych prac. Chwal się.
 19. Wzoruj się, ale nie popełniaj plagiatu.
 20. Otwarcie przyjmuj każdą krytykę, nawet tą „niekonstruktywną”. Każdą krytykę przeanalizuj i przemyśl
 21. Plagiaty swoich dzieł tęp z całą stanowczością.
 22. Staraj się wyrobić rozpoznawalny i niepowtarzalny przez innych, własny styl.

Obiecuję że od dziś będę starał się stosować do tych wszystkich zasad, anie tylko do 20% ;)

Jak znaleźć dobry rym?

Ha – oto jest pytanie :) Czasem trzeba się nieźle nagłówkować. W moim przypadku przyszło mi napisać pewien rymowany tekścik, a że poeta że mnie żaden, postanowiłem pomóc sobie Internetem.
Gdzieś kiedyś słyszałem o słowniku odwrotnym, w którym słowa były posortowane od końca. A to oznaczało że wyrazy o tej samej końcówce (czyli rymowane) w takim słowniku znajdowały się obok siebie… w to mi googlaj :) Niestety po półgodzinnych bezowocnych poszukiwaniach poddałem się. Postanowiłem więc znaleźć zwykły słownik w wersji czystotekstowej, a potem swoim skrypcikiem posortować go odwrotnie… też klapa. Nie ma nigdzie spisu słów w Sieci… a jak już jest, to nie w trybie txt…
Po kilku dniach przypadkiem wpadłem na kurnikowy słownik alternatywny, który… ha! pomaga znaleźć rym! A dlatego, że można tam wyszukać słowa kończące się na dany ciąg liter. Czyli wpisuję „ektyw” (szukam rymu do słowa „subiektyw”) i już mam: detektyw, kolektyw, obiektyw, stereobiektyw, teleobiektyw :) Voila!
Co prawda słowa w tym słowniku są trochę nazbyt wyszukane (w końcu słownik alternatywny ;) ), ale rzecz pełni swoją rolę :) Takie alternatywne użycie słownika alternatywnego… ;)
Sprytny jestem, nie? :P

Link na głównej gazeta.pl i tego efekty

Troche się rozpisałem, ale nie warto; zmazałem więc i piszę od nowa: będzie krótko i treściwie.
Na czas minionego weekendu krótki link tekstowy do mojego bloxa został opublikowany na głównej stronie portalu gazeta.pl. Odwiedziny skoczyły mi od razu z kilkunastu dziennie na ~4000 dziennie (po czym można wnosić o skuteczności reklamy na w/w portalu). Pojawiły się komenty, mój (IMO podrzędny) blog znalazł się raptem na 7 miejscu w liście najlepszych bloxów.
Taki posmak sławy… ;) (Zobaczymy jak to będzie gdy z 7. miejsca spadnę…)